Гора Говерла
Говерла – найвідоміша та найвища гора України. Її висота становить 2061 м, і стоїть вона на межі двох областей: Івано-Франківської та Закарпатської. Розташована в Чорногорському гірському масиві. Формою гора нагадує правильний конус, а на вершині є природний майданчик з якого видно весь гірський хребет Чорногора. Гора вкрита лугами, чагарниками та кам’яними осипами.
Є декілька варіантів походження назви. З румунської «howirla» значить «важкопрохідне підвищення», а з угорської «howar» – це «снігова вершина». Другий варіант підходить найбільше, адже на верхівці Говерли навіть влітку можна побачити сніг! Говерла – одна з найбільших прикрас Українських Карпат і сходження на неї – це мрія багатьох туристів та альпіністів. Відпочивати в Закарпатті і не відвідати Говерлу просто неможливо!
Популярні маршрути на Говерлу
Щоб зробити підйом на Говерлу максимально комфортним та незабутнім для себе та своїх близьких, необхідно вивчити всі маршрути та вибрати найбільш підходящий.
Офіційні маршрути відмічено Туристичним товариством «Карпатські стежки». Є такі основні маршрути:
- Заросляк – Говерла. «Заросляк» — туристична база, яку найчастіше вибирають туристи, як стартову точку. Тут починаються чотири марковані стежки, різні за складністю і протяжністю. Розповімо коротко про особливості кожного маршруту:
- Червоний/зелений. Стежки починаються в одній точці, але різні за довжиною. Зелені відмітки доведуть до вершини Говерли, а червоні аж до Дземброні. Протяжність 4,3 км. Завдяки зручним та пологим стежкам цей одноденний тур на Говерлу підходить для туристів з дітьми.
- Синій. Найскладніший і найкоротший маршрут в 3,7 км. Через надмірну крутість стежки дітям та людям з вадами здоров’я не рекомендують сходження на Говерлу цим маршрутом.
- Жовтий. Маршрут займає два дні і доведеться спати в наметі, але ви зможете відвідати кілька пам’яток Карпат.
Старт кожного з цих маршрутів починається з Ворохти. До бази можна доїхати на своєму авто чи найняти таксі.
- Кваси – Говерла. Дорога починається в селі Кваси. Маршрут легкий, без різкого набору висоти, але має протяжність 30 км і займає 2-3 дні. Проте, якщо ви вибираєте цей маршрут, то ви підкорите ще і гору Петрос.
- Лазещина – Говерла (через Козьмещик). Протяжність цього шляху – 17 км – це приблизно 3 дні помірної ходи. По дорозі вам будуть зустрічатись пастуші житла, музеї та джерела води.
Неофіційні маршрути не відмічені офіційно товариством, прокладені любителями і тому їх краще вибирати тим туристам, які більш-менш впевнено почуваються в Карпатських горах. На кожній розвилці рекомендовано звірятись з картою.
- Маршрут Кукул — Говерла займає 9 км і зазвичай мандрівники проходять його за день. Початок з гори Кукул і проходить через минулий чехословацько-польський кордон.
- Маршрут с. Говерла — Говерла – 14 км, тому одним днем подорож може не обійтись і доведеться брати намет для ночівлі. Дорога проходить через долину Карпатського біосферного заповідника з мальовничими дрімучими лісами.
Є маршрути на Говерлу взимку. Вони спеціально створені для любителів зимової казки і в них рекомендовано вирушати підготовленим туристам, а ще краще з інструктором. Для того, щоб вирушити на гору зимою ви маєте снарядитись спеціальним одягом, взуттям та спорядженням і обов’язково зареєструватись в рятувальників з наданням маршруту походу.
Як дістатись до Говерли
Під час вибору маршруту сходження на Говерлу важливо заздалегідь дізнатись як дістатись до початку старту маршруту. Наприклад, до Ворохти можна доїхати електричкою чи приміським поїздом. До Лазерщини чи Квасів йдуть залізничні маршрути, а зі Львова та Івано-Франківська до будь-якого населеного пункту, де починається вибраний вами маршрут їздять автобуси.
Яке спорядження потрібно та що ще брати з собою
Щоб екскурсія на Говерлу принесла максимальне задоволення необхідно завчасно подбати про всі дрібниці та продумати, що вам може знадобитись в дорозі.
З одягу вам необхідно взяти вітровку, навіть якщо сходження відбудеться влітку. Погода в горах мінлива. По тій же причині необхідно взутись в зручне, водонепроникне взуття з чіпкою підошвою. Бажано вдягнути термобілизну, щоб уникнути перегріву влітку і переохолодження взимку. Варто взяти головний убір по сезону і окуляри від сонця.
В випадку коли подорож займає більше одного дня треба взяти палатку. А також візьміть пляшку з водою, щось для перекусу, аптечку, крем від сонця, запасний одяг, дощовик та хороший настрій.
Трекінгові палки можна можна взяти в оренду на місцях старту.
Більше інформації про екскурсії на Говерлу та інший активний відпочинок в Закарпатті можна знайти на сайті Go-To.Rest. Саме тут зібрана вся цікава та актуальна інформація від крутих експертів, які особисто побували у всіх цікавих місцях, щоб поділитись враженнями з вами!